BRINKMANN

Mükemmeliğe ulaşmak için tükenmeyen arayış…
Bazı kişiler, müziğin kaydedildiği mükemmellikte dinlenebilmesini bir illüzyon olarak nitelendirirler. Ancak bu niteleme Helmut Brinkmann için geçerli değildir. Helmut Brinkmann, tasarladığı ürünleri ile bu illüzyonun mümkün olabileceğini gösterir. “Yüksek Sadakat” terimine aşina mısınız? Hımm, elbette Helmut Brinkmann’ın bahsettiği “Yüksek Sadakat” elbette Nick Horby’nin kült filmi değil, ancak kendisi bu film serisini izlemenizi tavsiye eder.
Brinkmann dinlenilen müziğin, kayıt halinden ayırdedilemeyen mükemmel halini sunmaya çalışır. Brinkmann için ‘Yüksek Sadakat’ ses tasarımında ulaşılabilecek olan en son doruk noktasıdır. Ve Brinkmann için ‘Yüksek Sadakat’tan asla daha iyisi yoktur. Ses dünyasının ‘High-End’, ‘Ultra-Fi’ gibi tabirlerinin sizi yanıltmasını istemeyiz. Bu tabirler yalnızca ürünlerin teknik kapasitelerini belirtmek için kullanılmaktadır. O halde şimdi ‘High Fidelity’ nin gerçek anlamını inceleyelim. Bunun için en favori kayıtlarımızdan birini ‘Ella and Louis’i pikabımıza yerleştirelim ve rahat koltuğumuza yerleşip gözlerimizi kapattığımız an, Ella ve Louis önümüzde beliriyor. ‘Potatoes’ ve “Potatos” dueti başladığında tüm detayları duymakla kalmıyor, Ella ve Louis hemen önümüzde performanslarını sergiliyorlar. Gözlerimizi açtığımız an ise tek gördüğümüz şey hoparlörlerimiz oluyor. ‘High Fidelity’ mükemmel bir illüzyondur, gerçek olmadığını bildiğimiz halde, ulaşmaya çalışıtığımız en uç hedeftir. Ne mutlu -ki; Brinmann ile bu hedefe çok daha yakınız.
Brinkmann, ilerlemenin devamı için denenmemiş hiçbir şey, irdelenmemiş hiçbir detay bırakmıyor. Ve bu yüzden, Brinkmann ile hayallerimize ulaşmak çok daha olası… Bir cihaz sözkonusu olduğunda, her bileşenin, her vidanın sese bir etkisi vardır. Her ne kadar elimizde bilimsel açıklama olmasa da bu etkinin gerçekliğini kabul etmek zorundayız. Cihaz her ne olursa olsun (bir pikap ya da bir amplifikatör) içerisinde onunla direkt ilgili olmayan ne kadar az parça olursa o kadar idealdir. Kullanılan parça ne kadar önemsiz ya da küçük olursa olsun (minik bir vida bile) performansa etkisi vardır. Bu nedenle Brinkmann`da her tasarım için uzun saatler harcanır. Brinkmann’da üretim, maliyet odaklı süreçlerden oluşmaz. Sevkiyat öncesi Helmut Brinkmann şahsen her bileşeni inceler, tasarlandığı şekilde üretildiğinden emin olur. Yalnızca bu ihtimamlı kalite kontrol seviyesi cihazın, markamızla özdeşleşmiş olan ve herkes tarafından bilinen yüksek standartlarda olduğunu belirler. Üretimde en üstün makine ve cihazlar kullanılır. Bu üstünlük ve hassasiyet sonucu ortaya çıkan cihazlar ‘el yapımı’ sıfatını kazanacak kadar seçkin olur. Brinkmann‘ın arkasında yine Brinkmann vardır. Digital kayıttaki sürekli ilerlemelere rağmen, analog kayıt en önemli müzik formatı olmaya devam ediyor. Bu, Brinkmann için de geçerli.
Analog müzik teknolojisi fazlasıya hassas ve bir o kadar da kompleks bir girişimdir. Kayıt kanallarındaki dalgalanma öyle küçüktür ki yüksek sesli müzik pasajları bile 1 milivolt’tan az sinyal üretir. Daha da önemlisi, çok küçük miktarlarda voltaj üretmesine rağmen, bu kanallar her tür istenmeyen vibrasyonu da üretirler. Bu sinyaller zaten kırılgan ve çok küçük olan sinyalin üzerinde bir katman oluşturur. Kullanılan kafanın kalitesi bu sinyallerin iletilişini etkiler. Kayıt esnasındaki devir hızı neyse, çalınırkenki kayıt hızı da o olmalıdır. Aksi takdirde sonuç almak mümkün değildir. Brinkmann aynı zamanda üç pikap, iki kol ve bir phono cartridge’dan müteşekkil bir seriyi hizmetinize sunmaktadır. Tabii, her zaman farklı tedarikçilerden alternatif ürünler temin edebilir, sisteminizde dilediğiniz cihazları biraraya getirebilirsiniz. Ancak gözönünde bulundurmanız gereken bir faktör; Brinkmann’da tüm bu bileşenler birarada iken mükemmel sinerji içinde çalışacak şekilde üretilmiş olduğudur. Analog müzik konusunda uzman olan Brinkmann, ilk pikabını tasarlamadan önce amplifikatörleri ile büyük bir üne kavuşur. Mekanik ve elektronik ekipmanlar sanılanın aksine çok fazla detaya sahiptir. Her iki türde ekipmanın sahip olduğu farklı oranlardaki rezonansın sese direkt etkisi vardır. Mükemmel bir üretim, şans eseri ya da kazara ortaya çıkmaz. Aksine son derece dikkatlice yapılmış ayarlamaların bir sonucu ile önümüze çıkar. Her parçanın kendine gore farklı bir kapasitansı vardır. Bu yüzden Brinkmann bu hassas ayarlamaları yaparken sadece bilgisayar kullanmaz aynı zamanda kendi kulağı ile test eder. Ve tüm bu çabasının sonucu olarak siz müzikseverlere geniş bir yelpazede olan cihaz kolleksiyonunu sunar.

Marka: BRINKMANN