CAYIN CS-55A LAMBALI AMPLI

CAYIN CS-55A LAMBALI AMPLI

Uygun fiyat ve performanslı ürünleri ile tanınan Cayin firması yeni CS-55A modelinde lambalı bir amplifikatörün müzikalitesinin yanı sıra dahili pikap yükseltici ve USB DAC’ile müziksever kullanıcısının sistem maliyetini düşürüyor.
CS-55A, KT88 Lambaları, push pull teknolojisi ile AB sınıfında kanal başına 40 Watt (8 ohm) güç üretiyor.

Biraz teknik;
Eloksallı alüminyum ön panel, gri-mavi renkli üst panel ve trafo korumaları ile tasarımıyla da öne çıkan ampli, el yapımı ve baskılı devre kullanmadan (point to point) üretiliyor.
Cihazın kalbinde bulunan trafo’da ses kalitesini öne çıkartmak adına Torodial olarak seçilmiş. Çıkış transformatörlerinin ömrünü uzatmak için başlangıç devreleri geliştirilerek uzun ömür hedeflenmiş.
Amplifikatördeki geliştirmeler bunlarla da sınırlı değil; kapasitörler karbon film dirençleri vasıtasıyla birleştirilmiş ve lamba soketleri seramik olarak kullanılmış. 

DAC, Pikap yükseltici ve diğerleri
CS-55A’da USB’den bilgisayar bağlanarak müzik dinleyebileceğinizi daha önce yazmıştık. 2.0 USB girişinden 32 bit’e kadar dijital müzik sinyallerini işleyebilen DAC işlemcisi 384 kHz çözünürlüklü dijital müzikleri analoğa çevirebiliyor. Bu sinyaller lamba kombinasyonuyla birlikte hayranlık uyandıran müziğe dönüşecek.
Cayin analog bir ampli ile mutlaka kullanılacak analog kaynakları (pikap) düşünmüş ve bu modele MM iğneleri destekleyen pikap yükseltici ilave etmiş.

Triod ve Ultra Linaer, uzaktan kumanda, kulaklık çıkışı
Cayin CS-55A modelinde Ampli üzerinden bir düğme ile çıkış gücünü kullandığınız hoparlör özellikleri veya dinleme keyfinize göre daha sakin ya da güçlü olarak seçmenize imkan tanımış.
Gece geç vakitte müzik dinlemek isteyenler aile fertlerini rahatsız etmemek için kulaklık çıkışı düşünülen amplide kullanıcı konforunu artırmak için uzaktan kumanda da bulunuyor.

Lamba Seçimi çok basit
Biliyorsunuz lambalı amplifikatörlerün güç çıkışlarında birden fazla lamba seçeneği vardır. Her lambanın kendine göre bir ses karakteri ve gücü mevcut. Ancak lambalı amplilerde keyfe göre lamba seçmek ve değiştirmek o kadar kolay değil. Öncelikle trafo yapısı her lambayı kullanmamıza izin vermiyor. İzin verdiği lambalarda da sıkıcı bias ayarları karşımıza çıkıyor.
Cayin CS-55A modelinde KT88 ve EL34 lambalar kullanabiliyorsunuz. Lamba değiştirdikten sonra da amplinin arkasında bulunan seçme tuşundan son derece basit bir şekilde kullandığınız lambayı seçmeniz yeterli oluyor.

Neden Lambalı ampli?
Müzik, lambalı amplilerle de solid state amplilerle de keyifle dinlenebilir, yeter ki uygun hoparlörler, kaynaklar ve kablolar bir araya getirebilsin. Ancak Lambalı ampliler nostaljik görüntüleri, sıcak sesleri, ve analog yapıları ile bazı müzikseverlerin gözdesi olmaya devam ediyorlar.
Yüksek hassasiyetli bir hoparlörle bir araya getirildiklerinde gerçekten ortaya çok keyif verici sonuçlar çıkıyor.

Cayin CS-55A modelini www.extremeaudioshop.com sitemizden ya da bayilerimizden temin edebilirsiniz.