Müzik ve sinema sistemlerinde daha kaliteli ses ve görüntü için

DÜNYANIN EN İYİLERİYLE ÇALIŞIYORUZ

hi fi ve ev sinema sistemleri 1

Hi-Fi Sistemler

İyi bir başlangıç için

İyi bir sistem oluştururken dikkat edilecek en önemli kriter, seçilen ürünlerin birbirleriyle teknik uyumu. Tabii ki bu uyumu sağlamadan önce düşündüğümüz toplam bütçenin içerisinde yer alacak bileşenlerin iyi düşünülmesi ve planlanması gerekli.

Sistem planlaması yaparken bütçemiz kısıtlıysa öncelikle yüksek hassasiyet değerli (8 Ohm – 89-91 dB) hoparlörler tercih edilmeli. Bunun sebebi bu özelliklere sahip olan hoparlörlerin yüksek güçlü amplifikatöre ihtiyaç duymamaları.

Kaynaklar neler, neye göre seçim yapmalıyız?
Oda büyüklüğüne göre hoparlör ve uygun ampli tercihinizden sonra sıra kaynak seçimine geliyor. Günümüz trendi dijital platformlar ( Spotify Deezer, Tidal )’dan kaliteli müzik dinlemek.

Yukarıda saydığımız dijital platformlarının yanı sıra arşiv keyfi yaşamak veya analog müzik dinlemek istiyorsanız CD, Plak gibi mecralara yönelebilirsiniz.

Dijital mi Analog mu?

Günümüz sistemlerinde dijital kaynakları reddedip sadece analog ( plak ) dinlemek bir seçenek olsa da alternatif müzik kaynaklarını da mutlaka göz önünde tutmak gerekiyor. Bunun ilk sebebi artık internet üzerindeki müzik servislerinin içerik kalitelerinin yükselmiş olması.

Lambalı bir amplifikatör, uygun bir hoparlör ve Plak çalar ile dinlediğiniz plakların tadına doyum olmayacaktır, tabii burada plak baskılarına da dikkat edilmeli. Madem konu geçti, burada bir parantez açalım, her plak güzel çalacak diye bir kural yok. Plağın basım yılı, içeriğin kayıt yılı ve kalitesi, plağı basan firma gibi özellikler plağın müzik içeriğinin kalitesini belirlemekte.

Dijitale gelirsek günümüz teknolojisi ile şarkıların belirli formatta çok fazla sıkıştırılmadan stream edilmesi sonucunda kalite kayıpları minimuma inmiş durumda. Stream kalitesinin artması, DAC işlemcilerinin ucuzlaması ve dijital müzik içeriğinin telefon veya tabletten yönetilmesi için yapılan yazılım kalitesinin yükselmesi firmaların bu içeriği çalan cihaz çeşitlerinin arttırmasına yol açıyor.

hi fi ve ev sinema sistemleri 2
hi fi ve ev sinema sistemleri 3

Amplifikatör mü, Hoparlör mü ilk olarak düşünülmeli?

Evinizde oluşturacağınız müzik sisteminin bizce ilk düşünülmesi gereken bileşen hoparlördür.
Müzik sisteminin majör elemanı olan hoparlörler sistemin ses karakterini oluşturuyorlar.

Oda büyüklüğüne göre tercih edeceğiniz hoparlör yüksek hassasiyetli olursa sürümü de o derece kolay olacak ve bütçenizin daha makul olmasını sağlayacaktır.

Elbette bir hoparlörün yüksek hassasiyetli olması onun çok başarılı bir ürün olduğu anlamına gelmez.

Sistem seçiminde dinleme yapmanın önemi çok büyük. Her marka her modeline bir ses rengi atadığından öncelikle bütçenize göre bu hoparlörlerden seçim yapmanız gerekli.

Hoparlörün ses tonu beklentinizi karşılıyor ise bu hoparlörü en iyi sürecek, ses niteliğini değiştirmeyecek bir amplifikatöre ihtiyacınız olacaktır.

Hoparlör ve amplifikatör seçiminin ardından tercihinize göre kaynaklar (network oynatıcı, CD çalar, pikap, ve uygun kablolar) ile bütçenize uygun sistem oluşturabilirsiniz.

Ev Sinema Sistemleri

Sinemayı Eve Getirmek

Her ne kadar üst düzey sinema salonundaki akustik ve elektronikle evlerde sistem oluşturmak mümkün görünmese de iyi bir sistemle sinema keyfi yaşamak mümkün.

Günümüz evlerinde odalarımız git gide küçülmekte. Sinema sistemi oluşturacağımız odada yerleştireceğimiz hoparlör sayısı ve niteliğine bağlı olarak seçeceğiniz güçte AV Receiver ile üst düzey sistem oluşturmak oldukça kolay.

hi fi ve ev sinema sistemleri 4
hi fi ve ev sinema sistemleri 5

Nedir 5.1?

Sıklıkla gördüğünüz 5.1’in anlamı 5 hoparlör bir subwoofer anlamına gelmektedir. Çevresel ses alacağımız dört hoparlör ( front – rear ) konuşmaları direkt olarak alacağımız center ve subwoofer çekirdek sistemi oluşturmaktadırlar.

Bundan sonra oda büyüklüğüne bağlı olarak +2, +4 olarak hoparlör sayısı artırlılabilir ve 11.1 hatta 11.2 ( onbir hoparlör 2 subwoofer ) olarak sistem büyütülebilmektedir.

Üst düzey sinema amplifikatörleri 11.2 sistemleri desteklemektedirler.

Sinema sistemi oluştururken eğer konuyla ilgili derinlemesine bilgi yoksa uzman desteği çok önemlidir. Oda büyüklüğü göz önüne alınmadan tercih edilecek büyük hoparlörler, güçlü sistemler faydadan çok zarar getirecektir. Küçük odalarda ( 15-20 metrekare ) uygun bütçeli ancak performanslı uydu sinema paketleri yeterli olacaktır. Ancak bu uydu paketler market ürünleri değillerdir.

Dünyaca ünlü kabul edilmiş markaların sinema paketleri hem yer açısından fayda sağlarlar, ayrıca uygun bütçelerle oluşturulabilirler.

Dolby Atmos Keyfi

Sinema sistemleriyle ilgileniyorsanız mutlaka Dolby Atmos’u duymuşsunuzdur. Dolby labaratuarlarının sinema salonları için geliştirdiği bu ses teknolojisi eskiden sadece büyük sinema salonlarında kullanılıyordu. Bu format Dolby digital 5.1’in üzerine artı iki kanal daha ekleyerek çevresel ses boyutunu artırmaktadır.

Günümüz güncel ev sinema amplileri (Av Receiver) Dolby Atmos formatını desteklemektedirler.
Sinema keyif ve ses boyutunu artıran Dolby Atmos formatını devreye almak için öncelikle destekleyen bir sinema amplisine ihtiyaç olduğunu söylemiştik. Eğer Atmos destekli amplifikatörünüz varsa iki farklı hoparlörle uygulama yapabilirsiniz.

• Asma tavan ya da tavana asabileceğiniz iki hoparlör
• Ön hoparlörleriniz üzerine ekstra olarak koyulabilen Atmos hoparlörleri.

Paket hoparlör sistemlerinde Dolby Atmos
Güncel birkaç marka uydu sistemlerinde ek bir hoparlöre ihtiyaç kalmadan Atmos’lu hoparlör üretmişlerdir. Bunlardan biri de firmamızın ithal ettiği ve çok başarılı olan Focal Sib Evo Dolby Atmos 5.1.2’ modelidir.

hi fi ve ev sinema sistemleri 6
hi fi ve ev sinema sistemleri 7

Sinema Sisteminde Center ve Subwoofer’ın Önemi

Kaç hoparlörden oluşmuş olursa olsun sinema sistemlerinin en önemli bileşenleri center ve subwoofer’dır.

Center izlediğiniz filmdeki tüm dialogları size ulaştırır. Bu nedenle tam olarak izleyicinin karşısından gelmelidir. İyi ve nitelikli bir center detaylı, şeffaf ve temiz ses vermeli ve konuşmalardaki hiç bir ayrıntıyı kaçırmamanızı sağlar. Bu nedenle ev sineması yatırımında center hoparlöre hatırı sayılır bir bütçe ayırmak doğru olacaktır.

Subwoofer ise doğru ayarlandığında ön ve arka hoparlörlerin inebildiği alt frekans’ta devreye girerek sesiyle görsele önemli bir gerçekçilik katar.

Sinema sisteminde ön ve arka hoparlörler, varsa Atmos hoparlörlerin görevleri sadece çevresel efekt verdiğinden seçim sıralamasında bu anlamda center ve subwoofer’a göre geride kalmalıdır.
Ancak sinema sisteminden film izlemenin yanı sıra müzik dinlemek de istiyorsanız ön hoparlörlerin daha özenli seçilmesinde fayda var.

Güncel sinema anfilerinin tümünde Pure Music Mode seçimi vardır. Bu modda tüm çevresel hoparlör üniteleri devre dışı kalarak sinema amplifikatörünün nispeten yapabildiği kadar bir müzik amplisi gibi çalışması sağlanır.

Böylece sadece ön hoparlörlerden müzik keyfi alınabilmektedir.