HOPARLÖR YERLEŞİMİ

1. İlk yerleştirme: Dinlerken kabaca nereye konumlandırılacağınıza karar verin, ardından hoparlörlerinizi dinleme konumunuzla eşkenar üçgen oluşturacak şekilde yerleştirin.
2. Hoparlörlerin birbirinden uzaklığını ayarlama: Bookshelf hoparlörleri için yaklaşık 1.5 m veya kule tipi hoparlörler için yaklaşık 2.5 m ayırmaya çalışın. Hoparlörleriniz çok yakınsa, sesler birbirine karışacaktır. Çok uzaklarsa, stereo sahnenin iki yarısı arasında bir boşluk olacaktır.
3. Hoparlör yüksekliği: Hoparlörlerinizi, tweeter’lar kabaca kulaklarınızla aynı yükseklikte olacak şekilde yerleştirin. (Tweeter’lar, hoparlörlerinizdeki küçük sürücülerdir. Yüksek frekanslı tiz aralığını verirler)
4. Duvar yakınlığı: Hoparlörlerinizi en yakın duvardan en az 60-90 cm uzağa taşıyın. Bu, netliği olumsuz etkileyebilecek ses yansımalarını en aza indirecektir.
5. Hoparlör açısını ayarlayın (toe-in): Hoparlörlerinizi içeri doğru çevirin, böylece dinleyiciye doğru yönlendirilmiş olurlar – daha spesifik olarak, doğrudan dinleyicinin başının arkasındaki bir noktaya. Daha geniş bir dinleme alanında iyi bir ses istiyorsanız, toe-in’i azaltın. O tatlı noktaya gelene kadar hoparlörlerinizin açısını her seferinde birkaç derece artırın veya azaltın.
6. Oda düzenlemesi: Hoparlörleriniz ve kulaklarınız arasında hiçbir nesnenin durmadığından emin olun.