KABLO TERCİHLERİM NEYE GÖRE OLMALI?
XLR / RCA

Kablo tercihlerim neye göre olmalı?

XLR / RCA

Sisteminizin en önemli bileşenlerinden birinin, tercih ettiğiniz güç, ara bağlantı ve hoparlör kabloları olduğu için bu konu üzerinde hassasiyetle durmanızı öneririz.

Özellikle sisteminize uyumlu kablolar ses performansını olumlu yönde etkileyecektir. Yine sisteminizin özelliklerine bağlı olarak XLR veya tek uçlu RCA bağlantıları arasında tercih yapmanız gerekir. 

Cihazlarınızın hepsi aynı üreticiden uygun şekilde üretilmiş, tam olarak balanced tasarımlı devre yapısına sahipse XLR kablolar daha iyi sonuç verecektir ve ilk tercihiniz olabilir. Bununla birlikte, farklı üreticilerin ekipmanlarını karışık olarak kullanıyorsanız RCA uçlu kabloları da tercih edebilirsiniz. 

RCA kabloların da marka çeşitliliğini göz önünde bulunduracak olursak, bunlardan da çok iyi performanslar çıktığını görebiliriz. Sonuç olarak kullandığınız system özelliklerine göre mutlaka sizi memnun edecek bir çözüm bulabilirsiniz.

Ayrıca mevcut sisteminizin lambalı veya solid state yapısına göre de kablo malzeme özelliklerini de değerlendirerek tercihlerinizi yönlendirebilirsiniz.

Hangisi daha iyi: kısa ara bağlantılar mı yoksa kısa hoparlör kabloları mı?

Bir sistem kurulumunu planlarken, pikap kolu kabloları ve analog ara bağlantı kabloları gibi daha düşük seviyeli sinyalleri ileten kabloların kısa tercih edilmesi daha iyi sonuçlar verecektir. 

Hoparlör kablolarında da çok mecbur kalmadıkça uzun metrajlara gitmemek tercih sebebidir. Ancak zorunluluktan doğan durumlarda uzun metrajlar kullanıldığında, içinden geçen akımın/gerilimin yüksekliği nedeniyle performans düşmesi diğer ara bağlantılarda olduğu kadar olumsuz yönde hissedilmez.